What produce/ingredients did you buy or obtain today?

rascal

Veteran
Joined
18 Mar 2018
Local time
6:43 PM
Messages
6,970
Location
Christchurch New Zealand
It's not a question of weather per se, but the extra effort. As I said, I hate any kind of gardening. I'd rather get a pineapple up the backside wrong way round than tend a garden, even a simple herb garden. I generally plant it out in the Spring, then let Nature take its course.
Lmao, man I love your turn of phrase!! :) :)

Russ
 

caseydog

Senior Member
Joined
25 Aug 2019
Local time
12:43 AM
Messages
1,126
Location
Dallas, TX
I have parsley, thyme, oregano and sage all year round, basil and coriander 6 months a year and I freeze when I have excess. We do get snow and frosts here.

Russ
Where I live, which is warmer than Cincinnati, parsley and basil will not survive all year. In fact, flat parsley only makes if for about three months in the Spring. Thyme and sage are hit-and miss for winter survival. Oregano and rosemary make the whole year.

Being surrounded by ocean may help keep your temperatures more stable, like the Pacific ocean does for California.

CD
 

morning glory

Obsessive cook
Staff member
Joined
19 Apr 2015
Local time
6:43 AM
Messages
33,156
Location
Maidstone, Kent, UK
parsley and basil will not survive all year.
They don't survive here either - but I often buy growing basil and parsley in pots (supermarkets sell them) and have them on the kitchen windowsill. Then you can cut and use as needed and they will continue to grow for quite a long time, long as you water them (which is hardly a gardening chore if they are placed near the sink). Its much more economical than buying packets of cut herbs. Its also less wasteful.

Here is a price comparison:

Basil in pot Morrison's supermarket: £1 ($1.29)

37560


Basil in packet Morrison's supermarket: 70p ($0.90)

37561
 
Last edited:

morning glory

Obsessive cook
Staff member
Joined
19 Apr 2015
Local time
6:43 AM
Messages
33,156
Location
Maidstone, Kent, UK
All of that cost $130US.
Here's my price comparison. Prices based on Morrison's supermarket - not a budget supermarket but not high end. Calculated as near as possible to weights and volume of your shopping. Mine comes in about 25% cheaper, it seems. So where are the big differences in price?

Photo 1
Orange Juice £2 ($2.59)
Single cream £2.90 ($3.75)
Whole milk £0.79 ($1.02)
2% milk £2.00 ($2.59)
12 free range eggs £1.50 ($1.94)
Tin chopped toms £0.38 ($0.49)
Basil £0.70 ($0.91)
Wholewheat bread £1.00 ($1.29)

Total £11.27 ($14.58)

Photo 2
2 oranges £0.80 ($1.04)
Lemon £0.40 ($0.52)
3 apples £0.80 ($1.04)
Dates £1.70 ($2.20)
Mixed olives £2.50 ($3.23)
Organic mush £1.00 ($1.29)

Total £7.20 ($9.32)

Photo 3
Crispy potatoes £1.50 ($1.94)
Butter £1.60 ($2.07)
Bacon £2.50 ($3.23)
Kiebasa £2.50 ($3.23)
Onions £1.00 ($1.29)
Mozarella £1.80 ($2.33)
Cheddar £1.80 ($2.33)

Total £12.70 ($16.41)

Photo 4
Peanut butter £1.80 ($2.33)
Olive Oil (organic) £3.50 ($4.52)
Salsa £2.50 ($3.23)
Rice £1.00 ($1.29)
4 small wine £7.00 ($9.04)
Wine £5.00 ($6.46)
Large tin toms £0.76 ($0.98)
Salsa Restaurant £2.50 ($3.23)

Total £24.06 ($31.09)

Photo 5
Paper towels £2.00 ($2.58)
4 Cesar packs £3.00 ($3.88)
2 pet food £3.00 ($3.88)
20 Finish tabs £6.00 ($7.75)
Insoles £5.00 ($6.46)

Total £19.00 ($24.55)

Grand total £74.23 ($95.91)
 

TastyReuben

Nosh 'n' Splosh
Joined
15 Jul 2019
Local time
1:43 AM
Messages
3,871
Location
Ohio, US
Here's my price comparison. Prices based on Morrison's supermarket - not a budget supermarket but not high end. Calculated as near as possible to weights and volume of your shopping. Mine comes in about 25% cheaper, it seems. So where are the big differences in price?

Photo 1
Orange Juice £2 ($2.59)
Single cream £2.90 ($3.75)
Whole milk £0.79 ($1.02)
2% milk £2.00 ($2.59)
12 free range eggs £1.50 ($1.94)
Tin chopped toms £0.38 ($0.49)
Basil £0.70 ($0.91)
Wholewheat bread £1.00 ($1.29)

Total £11.27 ($14.58)

Photo 2
2 oranges £0.80 ($1.04)
Lemon £0.40 ($0.52)
3 apples £0.80 ($1.04)
Dates £1.70 ($2.20)
Mixed olives £2.50 ($3.23)
Organic mush £1.00 ($1.29)

Total £7.20 ($9.32)

Photo 3
Crispy potatoes £1.50 ($1.94)
Butter £1.60 ($2.07)
Bacon £2.50 ($3.23)
Kiebasa £2.50 ($3.23)
Onions £1.00 ($1.29)
Mozarella £1.80 ($2.33)
Cheddar £1.80 ($2.33)

Total £12.70 ($16.41)

Photo 4
Peanut butter £1.80 ($2.33)
Olive Oil (organic) £3.50 ($4.52)
Salsa £2.50 ($3.23)
Rice £1.00 ($1.29)
4 small wine £7.00 ($9.04)
Wine £5.00 ($6.46)
Large tin toms £0.76 ($0.98)
Salsa Restaurant £2.50 ($3.23)

Total £24.06 ($31.09)

Photo 5
Paper towels £2.00 ($2.58)
4 Cesar packs £3.00 ($3.88)
2 pet food £3.00 ($3.88)
20 Finish tabs £6.00 ($7.75)
Insoles £5.00 ($6.46)

Total £19.00 ($24.55)

Grand total £74.23 ($95.91)
Ok, here we go (note: I'm including prices before any coupon deductions):

Photo 1
Orange Juice $5.29
Single cream $1.99
Whole milk $1.49
2% milk $3.29
12 free range eggs $5.99
Tin chopped toms $1.00
Basil $1.99
Wholewheat bread $3.99

Photo 2
2 oranges $3.98
Lemon $0.99
3 apples $3.08
Dates $3.29
Mixed olives $4.99
Organic mush $2.50

Photo 3
Crispy potatoes $2.99
Butter $3.29
Bacon $4.99
Kielbasa $2.49
Onions $1.69
Mozarella $2.99
Cheddar $2.99

Photo 4
Peanut butter $3.59
Olive Oil (organic) $12.49
Salsa $1.99
Rice $1.99
4 small wine $6.99
Wine $11.99
Large tin toms $2.79
Salsa Restaurant $2.99

Photo 5
Paper towels $2.29
4 Cesar packs $3.56
2 pet food $11.98
20 Finish tabs $5.49
Insoles $3.09

Some notes: some of what I buy isn't the cheapest or even the most average; a lot of it is premium. The OJ, for example, isn't from one of the big national brands like Tropicana or Florida's Natural, it's Natalie's, which is much better quality. It's the same thing with the dog food loaves - those are human-consumable ingredients, all that stuff.

Eggs are also not an average brand. They're free-range, organic, and certified humane, so that drives the price up considerably. If I went all the way to the other end of the spectrum, I can get shop's-own white eggs for $0.99 a dozen.

The lemon was a little more because it's organic. I buy organic lemons because that don't have the waxy film on them that non-organic ones do, and I'm usually going to use the zest of a lemon. The oranges are actually Sumo mandarins, so they're considered a specialty item.

The butter is an American-made European-style butter. Kerrygold is $4.99 and supermarket butter is $2.99 for twice the amount of butter.

The peanut butter is all-natural, so it's just ground up peanuts, so that's a premium over the regular Jif/Skippy stuff. The olive oil is also considered a premium brand. I usually buy cheaper bottles, but I did have a $5 coupon for that.

Wine prices are all over the place. That wine was a $23 bottle that was on close-out. I usually get stuff that's at the $10 price point, though we can certainly get $6 (and less!) wines here.

The large tomatoes are Muir Glen, which is another above average brand, about the best I can get before I move up to imported Italian ones.

Now, in that other photo, where I got 10% as much food and paid nearly half as much in cost...that little melon alone cost me $12, because it was a fancy little French super sweet cantaloupe! It was expensive, but it was pretty tasty, too!
 

caseydog

Senior Member
Joined
25 Aug 2019
Local time
12:43 AM
Messages
1,126
Location
Dallas, TX
Ok, here we go (note: I'm including prices before any coupon deductions):

Photo 1
Orange Juice $5.29
Single cream $1.99
Whole milk $1.49
2% milk $3.29
12 free range eggs $5.99
Tin chopped toms $1.00
Basil $1.99
Wholewheat bread $3.99

Photo 2
2 oranges $3.98
Lemon $0.99
3 apples $3.08
Dates $3.29
Mixed olives $4.99
Organic mush $2.50

Photo 3
Crispy potatoes $2.99
Butter $3.29
Bacon $4.99
Kielbasa $2.49
Onions $1.69
Mozarella $2.99
Cheddar $2.99

Photo 4
Peanut butter $3.59
Olive Oil (organic) $12.49
Salsa $1.99
Rice $1.99
4 small wine $6.99
Wine $11.99
Large tin toms $2.79
Salsa Restaurant $2.99

Photo 5
Paper towels $2.29
4 Cesar packs $3.56
2 pet food $11.98
20 Finish tabs $5.49
Insoles $3.09

Some notes: some of what I buy isn't the cheapest or even the most average; a lot of it is premium. The OJ, for example, isn't from one of the big national brands like Tropicana or Florida's Natural, it's Natalie's, which is much better quality. It's the same thing with the dog food loaves - those are human-consumable ingredients, all that stuff.

Eggs are also not an average brand. They're free-range, organic, and certified humane, so that drives the price up considerably. If I went all the way to the other end of the spectrum, I can get shop's-own white eggs for $0.99 a dozen.

The lemon was a little more because it's organic. I buy organic lemons because that don't have the waxy film on them that non-organic ones do, and I'm usually going to use the zest of a lemon. The oranges are actually Sumo mandarins, so they're considered a specialty item.

The butter is an American-made European-style butter. Kerrygold is $4.99 and supermarket butter is $2.99 for twice the amount of butter.

The peanut butter is all-natural, so it's just ground up peanuts, so that's a premium over the regular Jif/Skippy stuff. The olive oil is also considered a premium brand. I usually buy cheaper bottles, but I did have a $5 coupon for that.

Wine prices are all over the place. That wine was a $23 bottle that was on close-out. I usually get stuff that's at the $10 price point, though we can certainly get $6 (and less!) wines here.

The large tomatoes are Muir Glen, which is another above average brand, about the best I can get before I move up to imported Italian ones.

Now, in that other photo, where I got 10% as much food and paid nearly half as much in cost...that little melon alone cost me $12, because it was a fancy little French super sweet cantaloupe! It was expensive, but it was pretty tasty, too!
Since we buy most of our food from the same store (Kroger), I could do a comparion based on geography, but I'm pretty lazy. I do know I buy the same Simple Truth Organic 2% milk, and pay the same price for it. Other than some of those premium items you mentioned, nothing else jumps out at me.

CD
 

caseydog

Senior Member
Joined
25 Aug 2019
Local time
12:43 AM
Messages
1,126
Location
Dallas, TX
They don't survive here either - but I often buy growing basil and parsley in pots (supermarkets sell them) and have them on the kitchen windowsill. Then you can cut and use as needed and they will continue to grow for quite a long time, long as you water them (which is hardly a gardening chore if they are placed near the sink). Its much more economical than buying packets of cut herbs. Its also less wasteful.

Here is a price comparison:

Basil in pot Morrison's supermarket: £1 ($1.29)

View attachment 37560

Basil in packet Morrison's supermarket: 70p ($0.90)

View attachment 37561

I do buy living herbs from time to time if I am making something big, like a large pot of tomato sauce. If I buy it to keep on hand, I'll most certainly go out of town on business and it dies while I'm gone. My outdoor gardens are watered on a timer.

CD
 

TastyReuben

Nosh 'n' Splosh
Joined
15 Jul 2019
Local time
1:43 AM
Messages
3,871
Location
Ohio, US
Buttermilk! I’ve found it at NaturaSi- bio supermarket
Not sure when I’ll use it, I’m thinking during weekend and surely before 25/02

View attachment 37622

View attachment 37623
I bought buttermilk this weekend, mainly to make some creme fraiche. No problem here finding buttermilk (both low and full fat versions), it's the non-UHT cream that I have to search out.

I can't wait to see what you do with it. One of my favorites is this basic buttermilk salad dressing:

Creamy Peppercorn Dressing Recipe

Just substitute the buttermilk for the milk.
 

SatNavSaysStraightOn

A Reforming Perfectionist
Staff member
Joined
11 Oct 2012
Local time
4:43 PM
Messages
12,452
Location
A Pom in NSW, Aus
Website
www.satnavsaysstraighton.com
Buttermilk! I’ve found it at NaturaSi- bio supermarket
Not sure when I’ll use it, I’m thinking during weekend and surely before 25/02

View attachment 37622

View attachment 37623
I never had any issues using unopened buttermilk weeks after it's best before date. In fact with my Irish Soda Bread recipe, it actually rose better if the buttermilk was several weeks past it's best before date and the lid taught and pushing upwards.
 
Joined
17 Feb 2017
Local time
7:43 AM
Messages
4,102
Location
Milano, Italy
Website
www.mypinchofitaly.co.uk
I never had any issues using unopened buttermilk weeks after it's best before date. In fact with my Irish Soda Bread recipe, it actually rose better if the buttermilk was several weeks past it's best before date and the lid taught and pushing upwards.
Thanks. I’m new in this, thus every info is welcome.
 
Last edited:

SatNavSaysStraightOn

A Reforming Perfectionist
Staff member
Joined
11 Oct 2012
Local time
4:43 PM
Messages
12,452
Location
A Pom in NSW, Aus
Website
www.satnavsaysstraighton.com
Thanks for this. I’m new in this, thus every info is welcome.
I've always taken best before dates with a decent pinch of salt (but I've never eaten meat or fish only dairy and eggs (and dairy stopped 10 years ago completely) ). However having lived completely on private water all my life (so untreated water) and lived outside for a lot of that time, thus hygiene not always A1 or even E5, i and my hubby have a pretty tolerant gut! (Hubby wasn't always like that, it's taken time and a lot of patience plus carrying of sterilizing tablets for water for him when out in the wilds, me I can and always have been able to drink pretty much anything fresh).
 
Top Bottom